Brak rozliczenia nie musi zostać potraktowany jako uchybienie - rozmowa z Wojciechem Robińskim

- Od tego sezonu istnieje przepis, na podstawie którego nawet faktyczny brak rozliczenia nie musi zostać potraktowany jako uchybienie - mówi nam Wojciech Robiński, manager ds. Sportowych PLK SA.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Karol Wasiek: Czy tegoroczny proces licencyjny był najtrudniejszy na przestrzeni ostatnich lat dla przedstawicieli PLK?

Wojciech Robiński: Nie uważam, żeby tegoroczny proces licencyjny był szczególnie trudny. Można go śmiało porównać do tych z ostatnich kilku lat. W zeszłym roku w I turze licencję przyznano 13 klubom, w tym roku już 15. To nawet lepszy wynik.

Czy liczba zagrożonych klubów, które mogły nie otrzymać licencji, była duża?

- Większość klubów nie miała praktycznie żadnych problemów z uzyskaniem licencji. Pozostałe musiały uzupełnić dokumentacji i zostało to wykonane. W dwóch przypadkach Zarząd PLK SA musiał podjąć decyzję odmowną.

Dlaczego w takim razie PGE Turów Zgorzelec i Stal Ostrów Wielkopolski nie otrzymały licencji?

- Te kluby nie otrzymały licencji, gdyż w przedstawionej dokumentacji odnotowaliśmy braki. Nie mogę ujawnić o jakie konkretnie braki chodzi, gdyż proces licencyjny w tym zakresie jest tajny. Zwracam jednak uwagę, że oba kluby mają czas na odwołanie się od decyzji I instancji do 5 sierpnia. Jeżeli do tego dnia zostaną uzupełnione wszystkie braki, Zarząd PLK SA może zmienić swoją pierwotną decyzję i przyznać licencję. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku 3 klubów przed sezonem 2014/2015.

Wicemistrz Polski nie uzyskał licencji, bo nie podpisał wszystkich ugód?

- Tak jak powiedziałem wcześniej - nie mogę ujawnić o jakie konkretnie braki chodzi, gdyż proces licencyjny w tym zakresie jest tajny.

Jak w takim razie wygląda sprawa w przypadku Stali? Problemem jest budżet, czy brak odpowiedniego obiektu? Czy drużyna ma jeszcze ewentualnie szansę na grę w 1.lidze?

- Regulamin PLK jest skonstruowany w ten sposób, że oficjalna weryfikacja hali następuje dopiero po przyznaniu licencji. W przypadku hali w Ostrowie Wlkp., w pierwszych dniach czerwca, została przeprowadzona wstępna weryfikacja. Klub otrzymał raport zawierający wszelkie uchybienia i informacje, co należy poprawić, aby hala spełniała wymogi PLK. Zgodnie z ówczesnymi zapewnieniami obecnych władz spółki BM Slam Stal SA, niezbędne prace, związane np. z dostosowaniem wymiarów parkietu, mają zostać zakończone przed rozpoczęciem rozgrywek. Inne sprawy spowodowały, że klub w pierwszym terminie nie otrzymał licencji. Wg mojej wiedzy, proces licencyjny w 1. Lidze Mężczyzn został już zakończony.
Czy PGE Turów Zgorzelec otrzyma licencję na kolejny sezon? Czy PGE Turów Zgorzelec otrzyma licencję na kolejny sezon?
Słyszałem, że są nowe wytyczne dotyczące ugód pomiędzy klubami a zawodnikami. Gdzie te różnice się pojawiały?

- Od tego sezonu funkcjonuje przepis precyzujący, jakie elementy powinna zawierać ugoda. Oprócz oficjalnej formy pisemnej, w ugodzie muszą znaleźć się informacje na temat wysokości zobowiązania oraz terminu jego spłaty.

Regulamin Rozgrywek PLK:35.7. Ugoda powinna zawierać co najmniej: określenie stron, datę zawarcia, kwotę zaległości, termin spłaty zaległości oraz własnoręczne podpisy stron (zgodne z reprezentacją w KRS lub uwzględniające udzielone pełnomocnictwo).

W jaki sposób w ogóle są weryfikowane podpisywane ugody?

- Ugody są weryfikowane zgodnie z ww. przepisem. Zdarzało się, że kluby musiały poprawiać pierwotnie przesłane ugody, tak aby spełniały one wymagania.

Pytam, bo w środę jeden z koszykarzy napisał do mnie z dużym zdziwieniem, że jego poprzedni pracodawca otrzymał licencję. Jak to jest w takim razie?

- Być może doszło do jeszcze innej sytuacji, a mianowicie sporu pomiędzy klubem i zawodnikiem. W regulaminie rozgrywek od tego sezonu istnieje przepis, na podstawie którego nawet faktyczny brak rozliczenia nie musi zostać potraktowany jako uchybienie. Zdarzają się sytuacje, że klub i zawodnik/trener/agent mają odmienne stanowisko ws. płatności. W związku z tym, że PLK nie jest organem upoważnionym do rozstrzygania tego typu spraw, ma prawo uznać takie oświadczenie klubu i nie traktować sprawy jako uchybienia. W przypadku, gdy taki spór zostanie rozstrzygnięty przez właściwy organ (np. Basketball Arbitral Tribunal) na korzyść zawodnika/trenera/agenta, wówczas kwota należności zostanie doliczona do zobowiązań klubu na konkretny sezon, a sama weryfikacja dot. wywiązania się z wyroku będzie przeprowadzona przy okazji kolejnej procedury, np. śródsezonowej w styczniu 2016 r.

Czy prawdą jest, że mistrz Polski - Stelmet Zielona Góra do samego
końca walczył o otrzymanie licencji?

- Na dzień wydania decyzji przedstawiona dokumentacja spełniała wymogi regulaminowe i została wydana decyzja pozytywna.

PGE Turów Zgorzelec i BM Stal Ostrów Wielkopolski bez licencji na grę w TBL!


Czy PGE Turów Zgorzelec i BM Stal Ostrów Wielkopolski otrzymają licencję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×