Czarni zatrzymani! Kapitalny finisz PGE Turowa!

W zaległym meczu 16. kolejki TBL PGE Turów Zgorzelec pokonał na wyjeździe Energę Czarnych Słupsk 85:67. Tym samym mistrzowie Polski wciąż mają szansę na 1. miejsce po sezonie zasadniczym.

Jacek Konsek

Czarni przystępowali do środowej potyczki z bilansem 11-1 w ostatnich 12 meczach. Podopieczni Donaldasa Kairysa pokonali niedawno mocną Rosę Radom i nie byli bez szans w starciu z mistrzem kraju, który w Słupsku dysponował znów tylko dziewięcioosobową rotacją. Choć przez 30 minut mecz był wyrównany, to ostatnia kwarta pokazała różnicę pomiędzy oboma zespołami. PGE Turów wygrał tę część 22:6 i pokonał Czarnych 85:67.

Mistrzom kraju w pokonaniu silnego rywala nie przeszkodził brak Chrisa Wrighta i Mardy'ego Collinsa. Pod ich nieobecność wydawało się, że ciężar zdobywania punktów spadnie na barki duetu Kulig-Chyliński, tymczasem niespodziewanie najlepszymi strzelcami okazali się Filip Dylewicz i Aleksander Czyż. Obaj zdobyli po 17 punktów, co w obu przypadkach oznacza najlepszy wynik w sezonie! "Dylu" skompletował double-double, dokładając 10 zbiórek, z kolei Czyż miał również sześć zbiórek i trzy asysty.

W ekipie Czarnych zawiedli dwaj liderzy. Szczególnie mowa o Karolu Gruszeckim, który w ostatnich tygodniach imponował wysoką formą strzelecką. W środę polski snajper miał 2/15 z gry! Nie popisał się również Drago Pasalić, który z kolei zanotował 1/9. Obaj do tej pory zdobywali średnio ponad 27 punktów w każdym spotkaniu dla Czarnych, czyli aż o 20 więcej niż w środę!

Przez trzy kwarty mecz był niezwykle wyrównany, co pokazuje aż 13 zmian prowadzenia. Żadna z ekip nie potrafiła odskoczyć na większą odległość - gospodarze dobrze rzucali za trzy punkty, lecz Turów odpowiadał skutecznym akcjami duetu Dylewicz-Czyż, który dzielnie wspierał na obwodzie Tony Taylor. Amerykanin zagrał bardzo wszechstronnie - 13 punktów, osiem asyst i sześć zbiórek.

PGE Turów zadał ostateczny cios w czwartej kwarcie. Rozpoczął od pięciu punktów z rzędu Nemanja Jaramaz. Jego serię próbował zatrzymać przerwą na żądanie Kairys, lecz na niewiele się to zdało. Chwilę później pięć oczek z rzędu dołożył Czyż i stało się jasne, że Czarni już tego deficytu nie odrobią. W całej kwarcie miejscowi uzbierali ledwo sześć oczek!

Wygrana PGE Turowa oznacza, że o 1. miejscu po sezonie zasadniczym zadecyduje ostatnia seria gier. W niej zgorzelczanie podejmą Stelmet, który obecnie przewodzi w tabeli.

Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 67:85 (18:22, 26:24, 17:17, 6:22)

Czarni: Blassingame 17, Eziukwu 15, Shiloh 11, Mokros 8, Cesnauskis 5, Gruszecki 4, Nowakowski 3, Pasalic 2, Borowski 2.

Turów: Dylewicz 17, Czyż 17, Taylor 13, Jaramaz 10, Kulig 10, Natiażko 9, Chyliński 7, Moldoveanu 2.