Emocjonujące derby - relacja z meczu Zagłębie Sosnowiec - GTK Gliwice

W sobotnim spotkaniu nie zabrakło emocji. Ostatecznie po świetnej czwartej kwarcie koszykarze Zagłębia Sosnowiec pokonali GTK Gliwice.

Patryk Neumann

Był to zdecydowanie bardziej wyrównany pojedynek niż rywalizacja między tymi ekipami z pierwszej rundy. Wtedy w Gliwicach Zagłębie zwyciężyło 96:60. Sobotni mecz lepiej rozpoczęli przyjezdni, którzy prowadzili 6:2. W kolejnych minutach obu ekipom zabrakło skuteczności, lecz lepiej wypadli gospodarze, którzy po dziesięciu minutach prowadzili 18:11.

Środkowe części należały do GTK Gliwice. Przyjezdni do pracy zabrali się już w drugiej kwarcie. Wyszli nawet na prowadzenie - 30:27, lecz w ostatnich sekundach Zagłębie obroniło nieznaczną przewagę.

Ta sztuka nie udała się w trzeciej kwarcie. Strzelecką niemoc po trzech minutach przerwał Wojciech Fraś, który chwilę później podwyższył prowadzenie swojej ekipy. Do remisu doprowadził Marek Piechowicz. Na parkiecie trwała walka, lecz przyjezdni odskakiwali rywalom, by dać się dogonić. Po trzydziestu minutach gliwiczanie mieli dwupunktową zaliczkę.

Po chwili przewaga gości urosła do pięciu oczek, lecz nie wystarczyło to do odniesienia zwycięstwa. Zagłębie wskoczyło na swój wysoki, ofensywny poziom za sprawą najbardziej doświadczonych koszykarzy. Piechowicza wspierali Grzegorz Mordzak, Paweł Bogdanowicz i Marcin Kosiński. Nie wszyscy z nich radzili sobie wcześniej dobrze, lecz w kluczowych fragmentach przechylili szalę zwycięstwa na korzyść Zagłębia.

Marek Piechowicz do 21 punktów dołożył osiem zbiórek. Dobrze spisał się też Patryk Nowerski - 13 punktów i siedem zbiórek. Tyle samo "oczek" rzucił Grzegorz Mordzak, a 11 zbiórek to dorobek Michała Sadło. Dwaj najlepsi koszykarze GTK w końcówce meczu opuścili parkiet z powodu pięciu przewinień. Wcześniej jednak Wojciech Fraś zdobył 19 punktów, a 14 dodał Paweł Szymański. Bliski double-double był Hubert Pabian - dziewięć punktów i 12 zbiórek. Podkoszowemu GTK zabrakło jednak trochę skuteczności.

Zagłębie Sosnowiec - GTK Gliwice 75:70 (18:11, 19:25, 12:15, 26:19)

Zagłębie: Piechowicz 21, Mordzak 13, Nowerski 13, Bogdanowicz 10, Sadło 7, Kosiński 6, Wójciak 5, Gospodarek 0, Przyborowski 0.

GTK: Fraś 19, Szymański 14, Donigiewicz 11, Pabian 9, Kulon 7, Weiss 6, Wróbel 3, Paszek 1, Paul 0.