Derby Wielkopolski bez niespodzianki - relacja z meczu AZS Politechnika Poznań - BM Slam Stal Ostrów Wlkp.

Koszykarze z Ostrowa nie zwalniają tempa. W sobotni wieczór odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu, tym razem pokonując na wyjeździe w derbach Wielkopolski poznańską Politechnikę 71:60.

Piotr Dobrowolski
Otwarcie spotkania należało do gospodarzy, którzy wskutek wielu niecelnych rzutów rywali oraz punktów z szybkiego ataku wygrywali 9:2 i 11:4. Ostrowianie błyskawicznie doprowadzili jednak do wyrównania, zaś po dwóch osobistych, wykorzystanych przez Tomasza Andrzejewskiego, objęli pierwsze prowadzenie w meczu (15:13).
Początek drugiej kwarty przebiegał pod dyktando przyjezdnych. Dwukrotnie Wojciech Żurawski, a po chwili Adrian Mroczek-Truskowski zwiększyli przewagę do siedmiu punktów (21:14). W tym momencie Stal kompletnie stanęła, zdobywając do końca tej części zaledwie jedno "oczko", zaś gospodarze wyraźnie się rozkręcili, stopniowo nie tylko odrabiając straty, ale i wychodząc na prowadzenie 26:22 dzięki rzutowi Michała Wielechowskiego "za dwa" na nieco ponad pół minuty przed zejściem do szatni.

Po zmianie stron sprawy w swoje ręce wzięli goście. Wykorzystywali każdą z nadarzających się okazji do zdobycia punktów, a gdy Mikołaj Spała, Wojciech Pisarczyk i Łukasz Olejnik w odstępie dwóch minut znaleźli drogę do kosza rywali, wynik wynosił 33:45.

W ostatnich dziesięciu minutach drużyna prowadzona przez Mikołaja Czaję nie tylko utrzymała zaliczkę, ale jeszcze ją powiększyła. Prym w jej szeregach wiedli Andrzejewski i Żurawski. Pierwszy z nich imponował skutecznością z dystansu, zaś drugi skutecznie wchodził pod kosz. Choć Akademicy starali się zniwelować straty, głównie dzięki Wielechowskiemu, to dystans był na tyle duży, że goście nie mieli problemów z odniesieniem zwycięstwa.

W szeregach zespołu z Ostrowa na słowa uznania zasłużył przede wszystkim Żurawski, autor double-double: 18 punktów i 10 zbiórek. O podobną zdobycz "otarł się" Andrzejewski - 17 "oczek" i 9 zebranych piłek. Warto wyróżnić także Tomasza Ochońko, autora 10 punktów i 8 asyst. Maciej Rostalski zapisał na swoim koncie 10 "oczek" i 9 zbiórek.

Gospodarze byli nieco skuteczniejsi, trafiając z nieco ponad 46-procentową efektywnością z gry. Ostrowianie lepiej spisali się na tablicach, wygrywając w tym elemencie 36:27.

Tym samym Stal jest jedną z trzech ekip, które w pierwszych czterech meczach sezonu jeszcze nie przegrały.

AZS Politechnika Poznań - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 60:71 (14:15, 12:7, 14:23, 20:26)

AZS: Wielechowski 12, Rostalski 10, Rutkowski 10, Baszak 9, Budnikowski 8, Szydłowski 6, Tyborowski 2, Pawełczyk 2, Rzeczkowski 1, Janowski 0, Wiciak 0

Stal: Żurawski 18, Andrzejewski 17, Ochońko 10, Suliński 10, Spała 7, Olejnik 2, Pisarczyk 2, Mroczek-Truskowski 2, Milczyński 2, Sirijatowicz 1, Zębski 0.