ME: Fatalny mecz Polaków z Hiszpanią!

Fatalny mecz Polaków z Hiszpanami! Biało-czerwoni dzięki ostatniej kwarcie uniknęli kompromitacji, choć i tak przegrali bardzo wysoko - 53:89!

Jacek Konsek

Zwycięstwa z mistrzami Europy nikt nie oczekiwał. Mało kto jednak spodziewał się, że do ostatnich chwil będziemy walczyli o uniknięcie kompromitacji jaką byłaby 50-punktowa porażka z Hiszpanami. Przegrywaliśmy już różnicą 48 oczek (30:78), lecz na nasze szczęście głębocy rezerwowi teamu Orengi dali nam zdobyć kilka punktów z rzędu.

O pierwszej połowie warto jak najszybciej zapomnieć. Ledwo mecz się zaczął a już było 8:0 dla Hiszpanów, po chwili już 25:3! Można było przecierać oczy ze zdumienia jak Hiszpanie z dziecinną łatwością trafiają kolejne trójki, a akcje konstruowali jak na porannym treningu.

Świetnie dysponowani rzutowo byli liderzy Hiszpanów: Rudy Fernandez, Jose Calderon i Sergio Rodriguez, którzy raz za razem dziurawili polski kosz. Przewaga obrońców tytułu rosła w zastraszającym tempie - 30, 40 punktów przewagi...

Kiedy na początku czwartej kwarty za dwa trafił Xavier Rey było 78:30! Na całe szczęście później Polacy grali lepiej i zniwelowali ogromny deficyt. Największe słowa uznania należą się za ten mecz Przemysławowi Zamojskiemu oraz Mateuszowi Ponitce, którzy jako jedyni zagrali bez kompleksów i spełnili swoje role. "Zamoj" zdobył 11 punktów, a gracz belgijskiej Ostendy zanotował siedem oczek w czwartej kwarcie.

W całym meczu popełniliśmy aż 21 strat i mieliśmy osiem asyst przy 23 Hiszpanów! Fatalne zawody rozegrał nasz lider Marcin Gortat, który w 17 minut zdobył ledwo dwa oczka przy skuteczności 1/5 z gry...

Słabiej niż w poprzednich meczach zagrał Michał Ignerski (2/6, 4 punkty), a Krzysztof Szubarga chybił wszystkie sześć prób.

Wśród zwycięzców aż pięciu graczy zanotowało podwójną zdobycz. Marc Gasol i Ricky Rubio wywalczyli 15 punktów. Ten drugi miał również pięć asyst.

W ostatnim meczu na EuroBaskecie Polacy zmierzą się ze Słowenią. Początek spotkania w poniedziałek o godz. 21. Hiszpanie o 14:30 sprawdzą formę Gruzinów.

Polska - Hiszpania 53:89 (5:25, 8:24, 17:27, 23:13)

Polska: Przemysław Zamojski 11, Maciej Lampe 10, Mateusz Ponitka 7, Thomas Kelati 7, Łukasz Koszarek 6, Michał Ignerski 4, Przemysław Karnowski 3, Krzysztof Szubarga 2, Marcin Gortat 2, Adam Hrycaniuk 1, Adam Waczyński 0, Michał Chyliński 0.

Hiszpania: Marc Gasol 15, Ricky Rubio 15, Rudy Fernandez 13, Xavier Rey 12, Sergio Rodriguez 11, Jose Calderon 9, German Gabriel 5, Fernando San Emeterio 4, Sergio Llull 3, Pablo Aguilar 2, Victor Claver 0, Alex Mumbru 0.

ME: Gr. C