Błysk Gortata dał zwycięstwo nad Belgią

Kapitalna pierwsza połowa i błysk Marcina Gortata (20 punktów) dały Polakom drugie zwycięstwo na turnieju w Antwerpii. Biało-czerwoni pokonali gospodarzy 66:52.

Jacek Konsek

Zaledwie kilka godzin po przylocie do Antwerpii Marcin Gortat zdecydował się wziąć udział w wieczornym spotkaniu przeciwko Belgom. Nasz jedynak w NBA spisał się kapitalnie i poprowadził reprezentację Polski do drugiej wygranej na belgijskiej ziemi.

Gortat fantastycznie rozpoczął mecz i bardzo rzadko mylił się spod kosza. Idealnymi podaniami obsługiwał go między innymi Maciej Lampe, dzięki czemu środkowy Phoenix Suns łatwo zdobywał kolejne punkty. Do przerwy miał ich aż 16 - tylko o jednej mniej niż cała drużyna Belgów! Gortat zakończył spotkanie z 20 oczkami i skutecznością 9/12 z gry.

Wspomniana pierwsza połowa ustawiła wynik spotkania. Polacy grali w niej agresywnie w obronie, skutecznie w kontratakach i wykorzystywali przewagę podkoszową naszych liderów - Lampego i Gortata.

Na początku trzeciej kwarty po trafieniu Thomas Kelati było nawet 41:21 dla biało-czerwonych. Podopieczni Dirka Bauermanna do końca już kontrolowali wydarzenia na parkiecie i nie pozwolili Belgom zbliżyć się na niebezpieczną odległość.

Mały kamyczek do ogródka Polaków za brak koncepcji gry przeciwko obronie strefowej Belgów i słabą postawę zmienników, którzy będąc na parkiecie pozwolili rywalom rzucić kilka punktów z rzędu.

Dwucyfrowy wynik punktowy uzyskał jeszcze tylko Lampe. Punktowało w sumie dziesięciu zawodników, a trener Bauermann nie skorzystał tylko z Damiana Kuliga i Łukasza Wiśniewskiego.

W niedzielnym spotkaniu nie zagrał Michał Ignerski, który decyzją trenera Bauermanna znalazł się poza meczową czternastką.

W drugim niedzielnym spotkaniu turnieju w Antwerpii Izrael pokonał Włochy 78:74. Na zakończenie Polacy zagrają z Włochami. Początek meczu w poniedziałek o godzinie 18.

Polska - Belgia 66:52 (19:10, 10:7, 19:17, 18:18)

Polska: Marcin Gortat 20, Maciej Lampe 11, Thomas Kelati 6, Przemysław Karnowski 5, Adam Waczyński 5, Łukasz Koszarek 5, Krzysztof Szubarga 5, Adam Hrycaniuk 4, Michał Chyliński 3, Mateusz Ponitka 2, Tomasz Gielo 0, Przemysław Zamojski 0.

Belgia: Axel Hervelle 12, Christophe Beghin 11, Sam Van Rossom 10, Guy Muya 6, Matt Lojeski 6, Sacha Massot 3, Jean-Marc Mwema 2, Jonathan Tabu 2, Yannick Driesen 0, Pierre Gillet 0, Quentin Serron 0.

Koszykówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Tylko dla fanów basketu! Kliknij i polub nas.