Koniec marzeń Phoenix - Suns nie zagrają w play off!

Phoenix Suns przegrali w Energy Solutions Arena z Utah Jazz (88:100) i nie zagrają w play off. Słońca musiały pokonać Jazzmanów i liczyć na zwycięstwo w ostatniej serii gier z San Antonio Spurs. Słaby mecz w najważniejszym meczu sezonu rozegrał Marcin Gortat, który miał 12 zbiórek, lecz tylko 2 punkty (1/8 z gry).

Jacek Konsek

Słońca dwukrotnie pokonały Jazzmanów w kończącym się sezonie, lecz w najważniejszym spotkaniu to koszykarze z Salt Lake City byli górą. Jeszcze na początku czwartej kwarty podopieczni Alvina Gentry'ego prowadzili różnicą jednego punkty, jednak końcówka należała do gospodarzy, którzy wygrali czwarty mecz z rzędu i zagrają w play off po roku przerwy.

W najważniejszym meczu sezonu zawiódł Marcin Gortat. Polak miał tylko dwa punkty (najmniej w całych rozgrywkach), myląc się w siedmiu z ośmiu rzutów z gry. Nasz rodak aż pięciokrotnie był blokowany przy próbie oddania rzutu. Do swojego dorobku dołożył 12 zbiórek.

Słońca słabo rzucały za trzy punkty - 5/23 i wyraźnie przegrały walkę na tablicach (42:56). W strefie podkoszowej rządzili wysocy Utah - Paul Millsap (26 pkt i 15 zb), Al Jefferson (18 pkt i 16 zb) oraz Derrick Favors (13 pkt, 11 zb, 5 blk).

- Ograniczaliśmy jego grę przez trzy kwarty. Potem zaczął jednak trafiać z każdej pozycji. Był nie do zatrzymania - mówił o Jeffersonie Gortat.

W szeregach Słońc zabrakło Channinga Frye'a a Grant Hill zagrał tylko trzy minuty. Nie najlepiej spisał się również Steve Nash, który co prawda zgromadził 14 punktów i 11 asyst, lecz popełnił pięć strat oraz miał 4/11 z gry. Coraz głośniej mówi się, że środowy mecz przeciwko SA Spurs może być ostatnim dla Kanadyjczyka w barwach ekipy z Arizony.

***

Rezerwowi Celtics pokonali zmienników Heat 78:66, dzięki czemu wiadomo już na pewno, że 1. miejsce na Wschodzie przypadnie Chicago Bulls.

W szeregach Heat nie zagrali James, Wade oraz Bosh, z kolei wśród Celtów zabrakło Garnetta, Allena i Rondo.

Istotny krok w kierunku przewagi własnego parkietu w pierwszej rundzie play off uczynili koszykarze Atlanty Hawks, którzy pokonali Los Angeles Clippers 109:102. 28 punktów dla zwycięzców uzbierał Joe Johnson, który w ostatniej minucie trafił niesamowitą trójkę.

Gościom nie pomogło 36 punktów Blake Griffin oraz 34 oczka Chris Paul. LAC zagrają w ostatnim meczu sezonu o utrzymanie 5. miejsca. Taki sam bilans mają bowiem Memphis Grizzlies.