MŚ w hokeju: Zabójcza trzecia tercja w wykonaniu Sbornej, będzie finał Kanada - Rosja!

Drużyny Rosji i Kanady zmierzą się w finale 79. edycji hokejowych mistrzostw świata. Broniąca tytułu Sborna okazała się w sobotę lepsza od zespołu USA dzięki bramkom zdobytym w trzeciej tercji.

Rafał Smoliński
Amerykanie pokonali Rosjan w fazie grupowej 4:2, dlatego obrońcy tytułu bardzo chcieli wziąć rewanż za tamto niepowodzenie. Zza Oceanu przyleciał Aleksander Owieczkin, który zakończył zmagania w NHL i tak wzmocniona Sborna zdawała się być faworytem do zwycięstwa w sobotnim spotkaniu.
Zespół USA bronił się i mądrze atakował przez dwie tercje. Okazje do zdobycia bramek miały obie drużyny, ale dopiero w trzeciej odsłonie padło rozstrzygnięcie. W 48. minucie indywidualną akcję przeprowadził Siergiej Moziakin, który strzałem z nadgarstka nie dał szans Connorowi Hellebuyckowi.

Gol Moziakina całkowicie wybił z rytmu Amerykanów, którzy trzy minuty później stracili krążek, a dogodną szansę wykorzystał Owieczkin. W 56. minucie na listę strzelców wpisał się jeszcze Wadim Szypaczow, który z bliskiej odległości pokonał Hellebuycka.

Sborna prowadziła 3:0 i cierpliwie wyczekiwała końcowej syreny. Amerykanie już na cztery minuty przed końcem meczu ściągnęli bramkarza, ale ten desperacki manewr nie przyniósł zamierzonego skutku. "Gumę" przejęli Rosjanie, którzy wjechali do tercji obronnej rywali. Owieczkin podał do Jewgienija Małkina, a ten ustalił rezultat spotkania na 4:0.

W niedzielnym finale mistrzostw świata, o godz. 20:45, Rosja zagra w praskiej hali O2 Arena z Kanadą. Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia powalczą o pierwszy tytuł od 2007 roku. Sborna z kolei triumfowała w ostatnich latach czterokrotnie (2008, 2009, 2012, 2014).

Wcześniej, o godz. 16:15, o trzecie miejsce powalczą zespoły Czech i USA.

Rosja - USA 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)