MŚ w hokeju: Kanada - Niemcy 10:0! Wygrane Rosji, Szwecji i Finlandii

W trzecim dniu hokejowych mistrzostw świata najbardziej okazałe zwycięstwo odnieśli Kanadyjczycy, którzy strzelili Niemcom aż 10 goli. Swoje mecze wygrali również Rosjanie, Szwedzi i Finowie.

Rafał Smoliński

W pierwszym meczu dnia w praskiej hali O2 Arena Szwecja rozgromiła Austrię 6:1. Zespół Trzech Koron poprowadził do zwycięstwa Filip Forsberg, który strzelił trzy gole i zaliczył asystę. Skandynawowie całkowicie dominowali w tym spotkaniu i po dwóch tercjach wygrywali już 6:0. W ostatniej części meczu nieco spuścili z tonu, co udało się wykorzystać Austriakom. Szwecja odniosła drugie zwycięstwo w czeskim turnieju, ale po raz pierwszy zgarnęła trzy punkty.

Strzały: 41-17. Kary: 18-12.
Mecz Kanada - Niemcy był drugim spotkaniem rozgrywanym w niedzielę w Pradze, a hokeiści z Kraju Klonowego Liścia urządzili sobie prawdziwe fajerwerki. Jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Sidney Crosby, a następnie czynili to Taylor Hall (skompletował hat-tricka), Cody Eakin (zdobywca dwóch goli), Aaron Ekblad, Claude Giroux, Tyler Ennis oraz Matt Duchene, który ustalił wynik meczu, wykorzystując w 43. minucie rzut karny. Skończyło się na 10:0 dla Kanadyjczyków, którzy po dwóch kolejkach są liderami Grupy A.

Kary: 6-2.

Szwajcarzy zapomnieli o sobotnim niepowodzeniu z Austriakami i w niedzielę zwyciężyli Francuzów 3:1. W pierwszej i drugiej tercji byli zespołem wyraźnie lepszym, a efektem tego były gole Denisa Hollensteina i Romana Josiego. W 49. minucie kontaktową bramkę strzelił Damien Raux i Helweci musieli drżeć o wynik. Na 54 sekundy przed końcem spotkania do pustej bramki trafił Reto Suri, choć Francuzi domagali się odgwizdania spalonego. Szwajcaria wygrała pierwszy mecz w 79. mistrzostwach świata i zrobiła ważny krok w kierunku awansu do ćwierćfinału.

Szwajcaria - Francja 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Bramki:
1:0 - Hollenstein (Brunner, Josi) 16' (5 na 4)
2:0 - Josi (Fiala, Blum) 22'
2:1 - Raux 49'
3:1 - Suri (Brunner) 60' (do pustej bramki)

Strzały: 35-20.
Kary: 12-63.

Wyniki i tabela Grupy A:

piątek, 1 maja

Kanada - Łotwa 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Szwecja - Czechy 6:5 po karnych (2:1, 1:0, 2:4, 0:0, 1:0)

sobota, 2 maja

Austria - Szwajcaria 4:3 po karnych (0:1, 1:1, 2:1, 0:0, 1:0)

wtorek, 12 maja

Kanada - Austria godz. 12:15 Łotwa - Francja godz. 16:15 Czechy - Szwajcaria godz. 20:15

8 Łotwa 2 0 0 0 2 3-10 0

W piątek Rosja straciła wskutek kontuzji Danisa Zaripowa, ale w niedzielę do gry gotowi już byli Jewgienij Małkin i Nikołaj Kulomin. Drugi z nich strzelił nawet gola w starciu ze Słowenią, ale prawdziwym bohaterem Sbornej okazał się Jewgienij Dadonow, który zdobył dwie bramki i zanotował dwie asysty. Rosjanie dali się w niedzielę zaskoczyć trzykrotnie, a jedno trafienie uzyskał gwiazdor Słoweńców, Anze Kopitar. Ostatecznie jednak obrońcy tytułu zwyciężyli 5:3, dzięki czemu wysunęli się na pierwsze miejsce w Grupie B.

Rosja - Słowenia 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Bramki:
1:0 - Kowalczuk (Dadonow, Barulin) 5'
2:0 - Kulomin (Antipin) 5'
3:0 - Dadonow (Panarin, Szypaczow) 19' (5 na 4)

Kary: 4-4.

W drugim meczu rozegranym w niedzielę w Ostrawie Słowacja odniosła drugie w 79. mistrzostwach świata zwycięstwo za dwa punkty. W sobotę hokeiści naszych południowych sąsiadów męczyli się z Duńczykami, a tym razem potrzebowali dogrywki, aby pokonać Białorusinów. Niezawodny okazał się Andrej Meszaros, który najpierw doprowadził do wyrównania, a następnie zdobył "złotego gola".

Słowacja - Białoruś 2:1 po dogr. (0:0, 0:0, 1:1, 1:0)

Bramki:
0:1 - S. Kascicyn (Kałużny, A. Kascicyn) 52'
1:1 - Meszároš (Hudáček, Dravecký) 53'
2:1 - Meszároš (Jurčo, Tatar) 62'

Strzały: 34-18.
Kary: 10-8.

Po piątkowej klęsce z Amerykanami, Finowie odnieśli pewne zwycięstwo nad Duńczykami. Sygnał do ataku dał w drugiej tercji Jussi Jokinen, który strzelił bramkę i zaliczył asystę. Zespół fiński całkowicie panował na lodzie i gdyby wykorzystał większość wypracowanych szans, to wynik meczu byłby dużo wyższy. Skończyło się ostatecznie na 3:0 i cennych trzech punktach do turniejowej tabeli.

Rosja - Norwegia 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)

Słowacja - Dania 4:3 po karnych (0:0, 0:1, 3:2, 0:0, 1:0)

Słowenia - Dania godz. 20:15

Norwegia - Białoruś godz. 12:15 USA - Słowacja godz. 16:15 Finlandia - Rosja godz. 20:15

1 Rosja 2 2 0 0 0 11-5 6
2 USA 2 2 0 0 0 7-2 6
3 Słowacja 2 0 2 0 0 6-4 4
4 Białoruś 2 1 0 1 0 5-4 4
5 Finlandia 2 1 0 0 1 4-5 3
6 Dania 2 0 0 1 1 3-7 1
7 Słowenia 2 0 0 0 2 5-9 0
8 Norwegia 2 0 0 0 2 3-8 0