MŚ w hokeju: Pierwsza wygrana Czechów, drugie zwycięstwo Amerykanów

Czechy wygrały w sobotę pierwszy mecz w 79. edycji hokejowych mistrzostw świata. Drugie zwycięstwo odnieśli już Amerykanie, którzy z kompletem punktów prowadzą w Grupie B.

Rafał Smoliński

W pierwszym meczu w Pradze doszło do starcia dwóch drużyn z krajów alpejskich. Faworytem spotkania byli Szwajcarzy i oni też trzykrotnie wychodzili na prowadzenie. Austriacy jednak za każdym razem odrabiali stratę. W 60. minucie wyrównał Michael Raffl, któremu przy golu asystował jego brat Thomas. Żadna z drużyn nie strzeliła bramki w dogrywce, dlatego do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Jako jedyny zaliczył trafienie Konstantin Komarek i to Austria niespodziewanie zdobyła bardzo cenne dwa punkty.

Austria - Szwajcaria 4:3 po karnych (0:1, 1:1, 2:1, 0:0, 1:0)

Strzały: 25-37. Kary: 8-4.
Spotkanie Niemcy - Francja było drugim rozegranym w praskiej hali O2 Arena. Oba kraje będą gospodarzami mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2017 roku (Kolonia, Paryż), ale w sobotę najważniejsze były punkty do tegorocznego turnieju. Zgodnie z przewidywaniami goli w meczu dużo nie było. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów prowadzili już od 13. minuty i dopiero w połowie trzeciej tercji wyrównał na 1:1 Damien Fleury. Dobrze bronił mający za sobą występy w NHL Cristobal Huet, ale na 60 sekund przed zakończeniem spotkania zdołał go jeszcze pokonać Patrick Reimer, dając Niemcom ważne zwycięstwo.

Kary: 14-10.

W ostatnim meczu rozgrywanym w sobotę w Pradze wystąpiły zespoły Czech i Łotwy. Gospodarze dali się zaskoczyć w pierwszej tercji, w której swojego drugiego gola w turnieju strzelił Kaspars Daugaviņš. Faworyt odpowiedział w drugiej tercji, w której trener Vladimír Růžička zdecydował się najpierw na zmianę bramkarza, kiedy Łotysze strzelili drugiego gola. Ondrej Pavelec nie dał się pokonać, a Czechów na prowadzenie wyprowadził Jaromir Jagr. W ostatniej części meczu gospodarze jeszcze raz wykorzystali okres gry w przewadze i zasłużenie zainkasowali trzy punkty.

Czechy - Łotwa 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Bramki:
0:1 - Daugaviņš (Dārziņš, Galviņš) 14' (5 na 4)
1:1 - Jordan (Červenka, Novotný) 23'
1:2 - Rēdlihs (Sprukts) 24'
2:2 - Kovář (Nakládal, Erat) 25' (5 na 4)
3:2 - Jágr (Erat, Kovář) 33' (5 na 4)
4:2 - Voráček (Kovář, Nakládal) 46' (5 na 4)

Strzały: 35-10.
Kary: 8-35.

Łotwa - Czechy: Gol Jagra na 2:3 Łotwa - Czechy: Gol Jagra na 2:3 Źródło: TVP S.A.

Wyniki i tabela Grupy A:

piątek, 1 maja

Kanada - Łotwa 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Szwecja - Czechy 6:5 po karnych (2:1, 1:0, 2:4, 0:0, 1:0)

wtorek, 12 maja

Kanada - Austria godz. 12:15 Łotwa - Francja godz. 16:15 Czechy - Szwajcaria godz. 20:15

8 Łotwa 2 0 0 0 2 3-10 0

Niespodzianką zapachniało w pierwszym meczu rozegranym w sobotę w Ostrawie. Duńczycy aż do 49. minuty prowadzili ze Słowakami 1:0 i wówczas do szaleńczych ataków rzucili się reprezentanci naszych południowych sąsiadów. Po trafieniach Marka Viedenskiego i Dominika Graňáka wydawało się, że faworyt dowiezie do końca meczu trzy punkty, lecz do remisu doprowadził Daniel Nielsen. Zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne, w których dwukrotnie spudłował gwiazdor Słowaków, Marian Gaborik. W drugiej serii wyręczył go jednak Marko Daňo.

Słowacja - Dania 4:3 po karnych (0:0, 0:1, 3:2, 0:0, 1:0)

Bramki:
0:1 - Bjorkstrand (J. Jensen, J.B. Jensen) 26' (5 na 4)

Kary: 6-10.

Gospodarz zeszłorocznych mistrzostw świata, Białoruś, rozpoczęła czeski turniej od zwycięstwa nad Słowenią. Po dwóch tercjach drużyna naszych wschodnich sąsiadów prowadziła pewnie 3:1, ale w 52. minucie kontaktowego gola zdobył Žiga Pance. Ostatnie sekundy były niezwykle dramatyczne. Słoweńcy grali w przewadze i ściągnęli golkipera, co skrzętnie wykorzystał Aleksander Kitarow, pakując krążek do pustej bramki.

3:2 - Pance (Razingar, Kopitar) 52'
4:2 - Kitarow 60' (4 na 5, do pustej bramki)

Strzały: 26-23.
Kary: 4-4.

Amerykanie rozgromili w piątek drużynę Finlandii, a w sobotę odnieśli drugie zwycięstwo nad zespołem z północnej Europy. Tym razem hokeiści zza Oceanu pokonali Norwegów, ale wygrana to nie przyszła im łatwo. Skandynawów wyprowadził na prowadzenie Morten Ask, ale w 13. minucie wyrównał Trevor Lewis. W drugiej tercji Amerykanie szturmowali wręcz bramkę Larsa Haugena i w efekcie trafienie uzyskał Brock Nelson. W dalszej części meczu goli już nie było, ponieważ zespół USA w pełni kontrolował sytuację na lodzie. Amerykanie triumfowali ostatecznie 2:1, dzięki czemu z kompletem punktów prowadzą w Grupie B.

Słowenia - Dania godz. 20:15

Norwegia - Białoruś godz. 12:15 USA - Słowacja godz. 16:15 Finlandia - Rosja godz. 20:15

1 USA 2 2 0 0 0 7-2 6
2 Rosja 1 1 0 0 0 6-2 3
3 Białoruś 1 1 0 0 0 4-2 3
4 Słowacja 1 0 1 0 0 4-3 2
5 Dania 1 0 0 1 0 3-4 1
6 Słowenia 1 0 0 0 1 2-4 0
7 Finlandia 1 0 0 0 1 1-5 0
8 Norwegia 2 0 0 0 2 3-8 0