MŚ w hokeju: Japonia zdegradowała Ukrainę, Kazachstan z kompletem punktów

Japonia pokonała Ukrainę i utrzymała się w Dywizji 1A hokejowych mistrzostw świata. Komplet punktów w Krakowie wywalczyli Kazachowie, którzy w ostatnim meczu pewnie pokonali Włochów.

Rafał Smoliński
W pierwszym sobotnim meczu doszło do spotkania drużyn Japonii i Ukrainy. Aby pozostać na zapleczu Elity, reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów musiała wygrać mecz w regulaminowym czasie gry. Każdy inny wynik dawał utrzymanie hokeistom z Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego sobotnie starcie zapowiadało się niezwykle interesująco.
Tercja otwarcia należała do Ukraińców, ale nie zdołali oni ani razu pokonać Yutakę Fukufujiego. Udało im się to dopiero w 29. minucie, kiedy gola strzelił Roman Błahy. Odpowiedź Japończyków była jednak kapitalna. W ciągu sześciu minut aż trzykrotnie umieścili oni krążek w bramce Eduarda Zacharczenki, obejmując bezpieczne prowadzenie. W trzeciej tercji dzielnie się bronili i mimo ataków rywali zwyciężyli ostatecznie 3:1.

Dzięki tej wygranej Japonia zapewniła sobie czwarte miejsce w krakowskim turnieju i pozostanie na zapleczu Elity. Ukraina z kolei będzie musiała po dwóch latach znów rywalizować w Dywizji 1B.

Japonia - Ukraina 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)

Bramki:
0:1 - Błahy (Nawarenko) 29' (5 na 4)
1:1 - Hirano (Yanadori, Obara) 31' (5 na 4)
2:1 - Ueno (Obara, Minoshima) 34'
3:1 - Obara (Takahashi) 36' (5 na 4)

Strzały: 21-27.
Kary: 14-12.

***
Triumfatorzy tegorocznych mistrzostw świata Dywizji 1A, Kazachowie, zmierzyli się w sobotę z ekipę Włoch. Sobotni mecz nie był wielkim widowiskiem. Po golu Jewgienija Rymariewa w 7. minucie Kazachstan wyszedł na prowadzenie i mądrze się bronił. W drugiej tercji przewagę mieli hokeiści z Italii, ale nic z tego nie wynikło. W ostatniej części meczu Kazachowie podwyższyli prowadzenie po golu z kontry Tałgata Żajłauowa, a w 54. minucie rzut karny wykorzystał jeszcze Aleksiej Woroncow.

Drużyna Kazachstanu zwyciężyła 3:0 i z kompletem punktów zakończyła krakowski turniej. Włochy zajęły w nim piąte miejsce, co jest najgorszym występem zespołu z Italii na mistrzostwach świata od 2003 roku.

Kary: 4-6.

W ostatnim meczu mistrzostw Węgry pokonały Polskę 2:1, dzięki czemu awansowały do Elity z drugiego miejsca.

Wyniki i tabela MŚ w hokeju na lodzie Dywizji 1A:

niedziela, 19 kwietnia

Węgry - Japonia 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Kazachstan - Ukraina 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Włochy - Polska 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

poniedziałek, 20 kwietnia

Kazachstan - Węgry 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Włochy - Ukraina 2:1 po dogr. (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)
Polska - Japonia 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

środa, 22 kwietnia

Kazachstan - Japonia 7:2 (3:0, 0:0, 4:2)

sobota, 25 kwietnia

Japonia - Ukraina 3:1 (0:0, 3:1, 0:0) Kazachstan - Włochy 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) Węgry - Polska 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)