NFL: Saints lepsi od Panthers. Zwycięstwo Philadelphia Eagles w śniegu

W dwóch najważniejszych meczach National Football Conference Saints pokonali z rozmachem Panthers i zakończyli ich serię ośmiu zwycięstw. Z kolei 49ers pokonali Seahawks w starciu dywizji zachodniej.

Krzysztof Zacharzewski

To co działo się w niedzielne południe w Philadelphii na stadionie Eagles trudno opisać słowami. I przynajmniej nie chodziło wyłącznie o przebieg meczu. Potężna śnieżyca trwająca także w trakcie meczu zafundowała zawodnikom bieganie w wysokiej warstwie białego puchu.

Po pierwszych trzech kwartach Detroit Lions prowadzili 14:6 i nic nie zapowiadało szalonej ostatniej odsłony meczu. Prawdziwą gwiazdą ostatnich 15-stu minut był running back gospodarzy LeSean McCoy, który zdobył dwa przyłożenia odpowiednio z czterdziestu i pięćdziesięciu siedmiu jardów. Drugie z nich doprowadziło do remisu 24:24. Aż siedem razy w tym meczu "Lwy" zaliczyli fumble, z czego trzech nie udało im się odzyskać. Ostatnie pozwoliło "Orłom" na zdobycie trzeciego TD ostatniej kwarty i wyjście na prowadzenie po raz pierwszy w meczu. Gwoździem do trumny gości był 38-jardowy bieg Chrisa Polka, który przypieczętował zwycięstwo 34:20 dla Philadelphia Eagles, którzy przy jednoczesnej porażce Dallas Cowboys objęli samodzielne prowadzenie w dywizji wschodniej NFC na trzy kolejki przed końcem sezonu.

Równie drastyczne warunki panowały w Baltimore, gdzie miejscowi Ravens ostro walczyli o utrzymanie szóstego miejsca w American Football Conference, ostatniego które jest premiowane awansem do playoffs. Tu również zaczęło się bardzo spokojnie. Po trzynastu punktach zdobytych przez pierwszy trzy kwarty, w ostatniej padło ich aż 42! Przy stanie 19:15 dla Minnesota Vikings kick-off zwrócony na touchdown w wykonaniu Jacoby'ego Jonesa z 77 jardów na półtora minuty przed końcem meczu wydawał się tym zagraniem. A to był dopiero początek emocji. Trzy akcje później Matt Cassel podał do Cordarrelle Pattersona, a ten zabrał piłkę na 79 jardów o sześć punktów i "Wikingowie" prowadzili 26:22. Krukom zostało 45 sekund na przeprowadzenie zwycięskiej jazdy. Niemożliwe? A jednak. W akcji ostatniej szansy, na 9 sekund przed końcem, Joe Flacco podał z 9 jardów do Marlona Browna i pozwolił zmarzniętej publiczności oszaleć ze szczęścia.

Dwa najbardziej oczekiwane starcia najlepszych zespołów National Football Conference nie przyniosły tulu emocji i były bardziej jednostronne. Zwłaszcza starcie New Orleans Saints z Carolina Panthers. "Święci" pod dowództwem Drew Breesa dominowali od początku do końca, kładąc kres zwycięskiej serii "Panter", którzy przegrali po raz pierwszy od dziewięciu spotkań, a ich obrona wyglądała daleko od tej jaką zwykliśmy oglądać przez ostatnie dwa miesiące. Po dwa przyłożenia dla gospodarzy złapali tight end Jimmy Graham oraz Marques Colston, którzy złapali razem 15 podać od swojego quarterbacka. Honorowe przyłożenie dla przyjezdnych złapał na pięć minut przed końcem spotkania Steve Smith. Panthers będą mieli szansę się zrewanżować już za dwa tygodnie, na swoim terenie. A my z niecierpliwością czekamy na rewanż dwóch najlepszych zespołów NFC South.

San Francisco 49ers nadal nie pokonani u siebie w starciach wewnątrz swojej dywizji. I to już od ponad pięciu lat. Tym razem odprawili z kwitkiem Seattle Seahwaks, którzy przed tym spotkaniem mogli się pochwalić najlepszym bilansem w lidze. Prowadzenie w dywizji zachodniej NFC utrzymali, ale stopniało ono do dwóch meczów przewagi. Co ciekawe, 49ers zaliczyli w tym meczu tylko jedno przyłożenie po podaniu Colina Kaepernicka do Vernona Davisa pod koniec drugiej kwarty. Wynik rozstrzygnął się w ostatniej, kiedy po kluczowym runie Franka Gora na 51 jardów, który pozwolił siedem akacji później na zwycięskie kopniecie Phila Dawsona z 22 jardów na pół minuty przed końcem i zwycięstwo gospodarzy 19:17.