Zwycięstwo Marit Bjoergen w Davos, jedenaste miejsce Justyny Kowalczyk

Zwycięstwem Marit Bjoergen zakończył się zaliczany do Pucharu Świata bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym, który rozegrano w Davos. Oprócz Norweżki na podium stanęły Therese Johaug i Charlotte Kalla.

Łukasz Witczyk

Zwycięstwo Marit Bjoergen zapewniła sobie dzięki dobrej dyspozycji w końcówce biegu. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na czoło stawki wysunęła się dopiero na przedostatnim punkcie kontrolnym, który umiejscowiony był na 11,5 km. Wcześniej na prowadzeniu była Therese Johaug. Reprezentantka Norwegii w szybkim tempie rozpoczęła bieg, lecz na dystansie traciła przewagę nad rywalkami.

Na mecie Bjoergen miała 13 sekund przewagi nad Johaug. Trzecia była Charlotte Kalla, która do zwyciężczyni straciła blisko 29 sekund. Na 11. pozycji bieg ukończyła Justyna Kowalczyk, chociaż Polka na półmetku zajmowała dopiero 26. miejsce. Nasza najlepsza biegaczka dobrze rozpoczęła bieg, lecz z każdym kolejnym kilometrem traciła cenne sekundy do rywalek.

Na drugim kółku Kowalczyk biegła tuż za Kallą. "Królowa Śniegu" wytrzymała tempo Szwedki i dzięki temu przesunęła się o 15 lokat. Reprezentantka Polski do Bjoergen straciła ponad półtorej minuty, lecz mimo wszystko może być zadowolona ze swojego występu. Przypomnijmy, że "łyżwa" jest słabszą stroną polskiej biegaczki.

Z dobrej strony w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym w Davos pokazała się Sylwia Jaśkowiec, która zajęła 24. miejsce i zdobyła pierwsze w tym sezonie punkty Pucharu Świata. Na starcie nie stanęła Paulina Maciuszek.

Dzięki zwycięstwu Bjoergen umocniła się na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. Norweżka ma 68 punktów przewagi nad Kallą. Trzecia jest Johaug, która wyprzedziła Kowalczyk. Polka do Johaug traci 12 "oczek", a do liderki 131 punktów.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów narciarstwa i nie tylko! Kliknij i polub nas.