Wimbledon: Williams, Szarapowa i Halep ekspresem w II rundzie, porażka Janković

Serena Williams, Maria Szarapowa i Simona Halep pewnie awansowały do II rundy Wimbledonu. Z imprezą pożegnała się Jelena Janković, która przegrała z Kaią Kanepi.

Serena Williams walkę o szósty triumf w Wimbledonie i o 18. wielkoszlemowy tytuł rozpoczęła od pokonania 61, 6:2 Anny Tatiszwili (WTA 113). Dla Amerykanki był to pierwszy mecz od czasu Rolanda Garrosa, z którego w II rundzie wyeliminowała ją Garbine Muguruza. Gruzinka w swoim dorobku ma siedem wygranych meczów z zawodniczkami z Top 50, ale żadnego nad rywalkami z Top 20. Williams zaserwowała 16 asów oraz miała 31 kończących uderzeń, podczas gdy Tatiszwili spotkanie zakończyła z zerem po stronie asów i siedmioma piłkami wygranymi bezpośrednio. Bilans meczów Amerykanki w I rundzie wielkoszlemowych turniejów to teraz 55-1, a w Wimbledonie 14-0. W imprezach tej rangi wygrała ona 45 z 47 meczów z zawodniczkami spoza Top 100. [ad=rectangle] Simona Halep po raz pierwszy do wielkoszlemowego turnieju przystąpiła jako trzecia rakieta globu. Na tę pozycję awansowała, po tym jak awansowała do finału Rolanda Garrosa. We wtorek Rumunka wygrała 6:2, 6:2 z Telianą Pereirą (WTA 88). W ciągu 64 minut gry tenisistka z Konstancy zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce, a przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko cztery punkty. Na jej konto wpadło 19 kończących uderzeń i dziewięć niewymuszonych błędów. Pereira miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 24 błędy własne.

Maria Szarapowa (WTA 5) rozbiła 6:1, 6:0 reprezentantkę gospodarzy Samanthę Murray (WTA 247). W trwającym 58 minut spotkaniu Rosjanka obroniła trzy break pointów, a sama mając pięć okazji na przełamanie rywalki wszystkie wykorzystała. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 26 z 32 punktów, a w gemach serwisowych rywalki 24 z 36. Była liderka rankingu mecz zakończyła z dorobkiem 13 kończących uderzeń i dziewięciu niewymuszonych błędów. Murray miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 14 błędów własnych. W 2004 roku Szarapowa zdobyła w Londynie swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł.

W II rundzie jest też Eugenie Bouchard (WTA 13), która w tym sezonie grała w półfinale Australian Open i Rolanda Garrosa. We wtorek Kanadyjka wróciła ze stanu 3:5 w I secie i wygrała 7:5, 7:5 z Danielą Hantuchovą (WTA 34). Słowaczka, była piąta rakieta globu, po raz trzeci z rzędu odpadła z Wimbledonu w I rundzie. Rok temu Michelle Larcher de Brito (WTA 102) pokonała w Londynie Marię Szarapową. Tym razem Portugalka wyeliminowała inną wielkoszlemową mistrzynię z Rosji. We wtorek zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:1 Swietłanę Kuzniecową (WTA 27). Larcher de Brito obroniła 11 z 15 break pointów oraz pokusiła się o 33 kończące uderzenia przy 23 niewymuszonych błędach.

Z turniejem pożegnała się Jelena Janković (WTA 8), która przegrała 3:6, 2:6 z Kaią Kanepi (WTA 42). Estonka obroniła trzy break pointy oraz wykorzystała trzy z pięciu szans na przełamanie rywalki i odniosła 10. zwycięstwo nad tenisistką z Top 10, trzecie w All England Club. Miała ona dwa razy więcej kończących uderzeń niż była liderka rankingu (28-14). Cztery lata temu była lepsza od Janković w II rundzie Rolanda Garrosa i III rundzie US Open. W sumie pokonała Serbkę już po raz czwarty i wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie ich spotkań. Nie zawiodła za to Ana Ivanović (WTA 11), która wygrała 7:6(6), 6:4 z Francescą Schiavone (WTA 76), podwyższając na 6-0 bilans meczów z Włoszką. W starciu dwóch mistrzyń Rolanda Garrosa, ta z 2008 wróciła ze stanu 1-4 w tie breaku I seta. Serbka przed Wimbledonem zdobyła w Birmingham swój pierwszy tytuł na trawie.

Los Sary Errani podzieliła jej deblowa partnerka Roberta Vinci (WTA 21), która przegrała 4:6, 6:4, 4:6 z Donną Vekić (WTA 87). 17-letnia Chorwatka posłała 42 kończące uderzenia i popełniła 32 niewymuszone błędy. Poza tym zaserwowała sześć asów oraz zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce. Włoszka z trzeciego z rzędu wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. Z rozstawionych zawodniczek wyeliminowane zostały jeszcze Anastazja Pawluczenkowa (WTA 25) i Sorana Cirstea (WTA 29). Rosjanka przegrała 6:4, 5;7, 1:6 z Alison Riske (WTA 44). Nie pomogło jej zaserwowanie 13 asów, bo popełniła też osiem podwójnych błędów i przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko 17 z 40 punktów. Rumunka za to uległa 4:6, 6:3, 1:6 Victorii Duval (WTA 114).

W meczu dwóch specjalistek od gry na trawie, Kirsten Flipkens (WTA 26) pokonała 6:4, 6:7(3), 6:2 Tamirę Paszek (WTA 121). Belgijskiej półfinalistce ubiegłorocznego Wimbledonu naliczono 44 kończące uderzenia przy 23 niewymuszonych błędach. Zaserwowała ona 11 asów oraz zdobyła 31 z 46 punktów przy siatce. Austriackiej ćwierćfinalistce imprezy z 2011 i 2012 roku zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 28 błędów własnych. Przy siatce zgarnęła 12 z 21 punktów. Flipkens mogła ten mecz wygrać w dwóch setach, bo prowadziła 6:4, 5:2, a przy stanie 5:3 w II partii miała dwa meczbole. Camila Giorgi (WTA 39) wróciła ze stanu 2:5 oraz obroniła dwa setbole przy 3:5 w II secie i wygrała 6:1, 7:6(5) z Alexandrą Cadantu (WTA 83). Petra Cetkovska (WTA 62) od stanu 3:5 w III secie zdobyła cztery gemy i pokonała 6:2, 4:6, 7:5 Jovanę Jaksić (WTA 123).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu kobiet 9,600 mln funtów wtorek, 24 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Serena Williams (USA, 1) - Anna Tatiszwili (USA) 6:1, 6:2 Simona Halep (Rumunia, 3) - Teliana Pereira (Brazylia) 6:2, 6:2 Maria Szarapowa (Rosja, 5) - Samantha Murray (Wielka Brytania, WC) 6:1, 6:0 Ana Ivanović (Serbia, 11) - Francesca Schiavone (Włochy) 7:6(6), 6:4 Eugenie Bouchard (Kanada, 13) - Daniela Hantuchová (Słowacja) 7:5, 7:5 Carla Suárez (Hiszpania, 15) - Shuai Zhang (Chiny) 6:1, 6:2 Kirsten Flipkens (Belgia, 24) - Tamira Paszek (Austria, Q) 6:4, 6:7(3), 6:2 Klára Koukalová (Czechy, 31) - Taylor Townsend (USA, WC) 7:5, 6:2 Kaia Kanepi (Estonia) - Jelena Janković (Serbia, 7) 6:3, 6:2 Donna Vekić (Chorwacja) - Roberta Vinci (Włochy, 21) 6:4, 4:6, 6:4 Alison Riske (USA) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 26) 4:6, 7:5, 6:1 Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 28) 3:6, 6:3, 6:1 Victoria Duval (USA, Q) - Sorana Cîrstea (Rumunia, 29) 6:4, 3:6, 6:1 Camila Giorgi (Włochy) - Alexandra Cadantu (Rumunia) 6:1, 7:6(5) Chanelle Scheepers (RPA) - Christina McHale (USA) 6:3, 6:3 Petra Cetkovská (Czechy) - Jovana Jakšić (Serbia) 6:2, 4:6, 7:5 Jarosława Szwiedowa (Kazachstan) - Kristýna Plíšková (Czechy, WC) 3:6, 6:4, 8:6 Belinda Bencić (Szwajcaria) - Magdaléna Rybáriková (Słowacja) 2:6, 6:3, 6:3 Jie Zheng (Chiny) - Annika Beck (Niemcy) 6:1, 6:3 Lourdes Domínguez Lino (Hiszpania) - Petra Martić (Chorwacja) 6:0, 6:1 Łesia Curenko (Ukraina, Q) - Dinah Pfizenmaier (Niemcy) 6:3, 6:0 Silvia Soler-Espinosa (Hiszpania, WC) - Olga Goworcowa (Białoruś) 6:2, 6:3