WGP 2017: wysokie loty siatkarek z Orlen Ligi w Final Six

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Maret Balkestein-Grothues
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Maret Balkestein-Grothues

Zakończyły się rozgrywki I Dywizji World Grand Prix 2017. Sprawdźcie, jak w oficjalnych rankingach Final Six wypadły poszczególne zawodniczki.

Najlepszym zespołem tegorocznej edycji World Grand Prix zostały Brazylijki, które w ścisłym finale po tie-breaku pokonały 3:2 Włoszki. Dla Canarinhos to już dwunasty złoty medal w tych rozgrywkach.

Z kolei brąz wywalczyły Serbki, które 3:1 ograły Chinki.

Najlepiej punktująca

Najwięcej punktów w turnieju finałowym I Dywizji zdobyła podpora reprezentacji Serbii, Tijana Bosković. Atakująca zapisała na swoim koncie 100 punktów.

O 11 "oczek" mniej wywalczyła jedna z liderek Brazylijek, Tandara Caixeta, a na najniższym stopniu podium tej klasyfikacji znalazła się siatkarka, na której opiera się gra kadry narodowej Chin, Ting Zhu.

Najlepiej atakująca

Chinka Zhu była najskuteczniej atakującą siatkarką Final Six, mimo że jej zespół nie awansował do półfinału rozgrywek. Skuteczność ataku powyżej 50 proc. zanotowały również Tandara Caixeta, Nika Daalderop, Tijana Bosković oraz Paola Egonu.

Najlepiej blokująca

Choć najwięcej bloków w turnieju finałowym zaliczyła Ana Beatriz Correa, to tym elementem zdobyła średnio mniej punktów w secie niż Lauren Gibbemeyer, gdyż Amerykanki rozegrały mniej meczów w Final Six niż Brazylijki.

Podium tego rankingu zdominowały Canarinhos, druga jest wspomniana Ana Beatriz Correa, a trzecia Adenizia Da Silva.

[nextpage]Najlepiej zagrywająca

W Final Six I Dywizji najskuteczniej serwowała Lauren Gibbemeyer. Na drugim miejscu uplasowała się Maret Balkestein-Grothues, przyjmująca Chemika Police. Najwięcej asów w turnieju finałowym posłała Tijana Bosković.

Najlepiej broniąca

Najwięcej obron w Final Six zanotowała Jelena Blagojević, nowa siatkarka Developresu SkyRes Rzeszów. Jednak z racji większej liczby rozegranych meczów, jej średnia liczba obron na set jest mniejsza od rezultatu Amerykanki, Justine Wong-Orantes.