Ostatnia noc. Rafael Nadal pożegnał się z Madrytem

Rafael Nadal w dwóch setach przegrał z Jirim Lehecką w IV rundzie rozgrywanego na kortach turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Dla utytułowanego Hiszpana był to ostatni w karierze występ w tej imprezie.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Rafael Nadal
To, co było nieuniknione, stało się faktem. Rafael Nadal rozegrał ostatni w karierze mecz w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. We wtorkową noc Hiszpan, pięciokrotny mistrz tej imprezy, przegrał w IV rundzie 5:7, 4:6 z rozstawionym z numerem 30. Jirim Lehecką.

Po maratońskim poniedziałkowym pojedynku z Pedro Cachinem Nadal dostał więcej czasu na odpoczynek i jego mecz został wyznaczony jako ostatni we wtorkowym planie gier. Stan fizyczny Hiszpana pozostawał niewiadomą, ale nie był decydujący. Ważniejsze okazały się ograniczenia wyniszczonego organizmu tenisisty z Majorki i siła gry Lehecki.

Kluczowy dla losów meczu okazał się czwarty kwadrans rywalizacji. Wówczas Lehecka zdobył pięć gemów z rzędu, co pozwoliło mu wygrać pierwszego seta 7:5 i objąć prowadzenie 2:0 w drugim. Wówczas sytuacja Nadala stała się arcytrudna.

Rafa, jak przez całą imponującą karierę, niesiony dopingiem kibiców walczył o każdy punkt. Ale Lehecka dzielnie wytrzymywał napięcie, pewnie wygrywał własne gemy serwisowe i doprowadził do piłek meczowych. Na zegarze było dokładnie cztery minuty po północy lokalnego czasu, gdy Nadal posłał bekhend w aut i zakończył swoją 21-letnią historię występów w Mutua Madrid Open.

Po meczu na korcie odbyła się piękna uroczystość. Organizatorzy przypomnieli pięć triumfów Nadala w Madrycie. Hiszpan z przejęciem oglądał te obrazki, a w oczach jego najbliższych pojawiły się łzy. Otrzymał również pamiątkową nagrodę od dyrektora turnieju, Feliciano Lopeza. Temu wszystkiemu z boku przyglądał się Lehecka, który pozostaje w zawodach, a jego kolejnym rywalem będzie oznaczony numerem trzecim Danił Miedwiediew.

We wtorkowy wieczór dobiegła także końca seria siedmiu wygranych meczów z rzędu przez Caspera Ruuda. Rozstawiony z numerem piątym w Madrycie Norweg, niedawny triumfator zmagań w Barcelonie, niespodziewanie przegrał 4:6, 5:7 z Felixem Augerem-Aliassime'em. Kanadyjczyk w ćwierćfinale zmierzy się z Jannikiem Sinnerem, turniejową "jedynką".