Zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną. Trzy z nich już wkrótce

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Nadchodzą zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną
Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Nadchodzą zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną
zdjęcie autora artykułu

Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superliga sp. z o.o. po raz drugi zaprosiły dziennikarzy i ekspertów telewizyjnych na szkolenie w ramach Elite 2023.

[h2]

[/h2]Szkolenie przeprowadzili Joanna Brehmer - delegat i wykładowca Światowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) oraz Bartosz Leszczyński, międzynarodowy sędzia oraz twórca programu Elite 2023. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej Joanna Brehmer przedstawiła i szczegółowo omówiła cztery najnowsze zmiany:

– wprowadzenie piłki bez kleju, – ograniczenie liczby podań przy grze pasywnej z sześciu do czterech, – rzut w głowę bramkarza, – wznowienie gry z koła o średnicy 4 metrów.

Trzy z wyżej wymienionych punktów będą obowiązywały od najbliższego sezonu wszystkie klasy rozgrywkowe w Polsce, począwszy od PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet do rozgrywek młodzieżowych. Nowatorski projekt piłki bez kleju nie narzuca klubom obowiązku korzystania z tego rozwiązania. Pani Delegat, która w ostatnich miesiącach uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Kobiet U18 w Macedonii i U20 w Słowenii, przybliżyła efekty zmian i omówiła sytuacje sporne względem nowych przepisów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tenisiści czy piłkarze? Jest forma!

W drugiej części Bartosz Leszczyński, za pomocą materiałów z programu Elite 2023, omówił szerzej wątki rzutu w głowę bramkarza, zachowania ostatniego obrońcy względem skrzydłowego oraz ocen sytuacji boiskowych w ostatniej minucie meczu. Doświadczony sędzia, wzorem Joanny Brehmer, przybliżył trenerom zmiany jakie zachodzą w zasadach gry w piłkę ręczną. Leszczyński zwracał również uwagę na ujednolicenie linii sędziowania, która będzie obowiązywać od zbliżającego się sezonu.

W trakcie trwających prezentacji uczestnicy szkolenia mogli zadawać prowadzącym pytania. Spotkanie wzorem pierwszej edycji przyjęło charakter dyskusji. W przyszłości Superliga sp. z o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce planują kolejne szkolenia.

Czytaj także: ---> Superliga wprowadza ujednolicony system stron internetowych. To kolejny krok w transformacji cyfrowej ---> Jest mały sukces. Eurobud JKS Jarosław wrócił ze Słowacji

Źródło artykułu: