Kombinacja. Najlepszy w sezonie wynik Szczepana Kupczaka w biegu, 4 czołowe miejsca Norwegów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Szczepan Kupczak
Getty Images / Mike Hewitt / Na zdjęciu: Szczepan Kupczak

Reprezentanci gospodarzy, Norwegowie, zajęli cztery czołowe pozycje w konkursie Pucharu Świata w Trondheim. Zwyciężył Jarl Magnus Riiber. W czołowej trzydziestce sklasyfikowano Szczepana Kupczaka. Polak zaliczył najlepszy bieg w sezonie.

Jarl Magnus Riiber już po raz jedenasty zdobył najwięcej najwięcej punktów w serii skoków narciarskich podczas indywidualnego konkursu Pucharu Świata 2019/2020. Lider klasyfikacji generalnej cyklu jako jedyny ruszył z czternastej belki, wylądował na 137. metrze skoczni Granåsen (HS138) i zdobył 138,1 punktu.

Drugi rezultat uzyskał Martin Fritz (138,5 metra z siedemnastej belki, 131,8 punktu, 25 sekund straty do Riibera). Trzeci był Espen Bjoernstad (130,8 / +0:29), czwarty zaś - Jens Luraas Oftebro (126,8 / +0:45). Osiemnasty wynik na skoczni miał Szczepan Kupczak.

Norwegowie zajęli cztery czołowe pozycje w konkursie. Riiber uzyskał dwunasty czas biegu i zachował przodownictwo. Drugi finiszował Oftebro, trzeci Bjoernstad, a czwarty Joergen Graabak (jedenasty po skokach). W czołowej dziesiątce znalazło się pięciu Niemców. Najwyżej z nich został sklasyfikowany Eric Frenzel, który był piąty. Fritz upadł na czwartym kilometrze i spadł na siódme miejsce.

Kupczak uzyskał trzydziesty rezultat na trasie - to jego najlepsze osiągnięcie w sezonie w biegu. Dotychczas znajdował się co najwyżej w czwartej dziesiątce. Gdy zajmował dwunastą lokatę w biegu na 5 kilometrów w Seefeld, miał 38. wynik w drugiej części kombinacji.

W konkursie w Trondheim Kupczak zajął 25. lokatę i zdobył 6 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak miał dużą, 61-sekundową przewagę nad 31. zawodnikiem.

J. Riiber po raz 26. wygrał indywidualny konkurs Pucharu Świata. Dzięki temu awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Więcej zwycięstw odnieśli: Hannu Manninen (48), Frenzel (43), a także Ronny Ackermann (28). Po 26 razy triumfowali również Bjarte Engen Vik oraz Jason Lamy Chappuis.

Połowę z tych zwycięstw - 13 z 26 - Riiber odniósł w sezonie 2019/2020. Dotychczas rozegrano 15 konkursów indywidualnych.

Riiber wygrał dwa konkursy Pucharu Świata w Trondheim również w poprzednim sezonie - 26 oraz 27 stycznia 2019 roku.

W następny weekend kombinatorzy - tak jak biegaczki, biegacze i skoczkowie - będą rywalizowali w Lahti.